Deprecated: wp_make_content_images_responsive ilevi, 5.5.0 sürümünden bu yana kullanımdan kaldırılmıştır. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8516176/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Meditasyona İhtiyacınız Var mı?

– Kendinizle olan ilişkinizi daha yapıcı, şefkatli ve motivasyonel hale getirmek mi istiyorsunuz?

–  İş, ev ve sosyal yaşam koşturmasına yetişemiyor ve tükendiğinizi mi hissediyorsunuz?

– Stresli hayatın artık zihin, beden ve ruhunuzu olumsuz etkilemesine bir son vermek mi istiyorsunuz?

– Anksiyete, odaklanma, unutkanlık, öfke ve sakarlık gibi günlük hayat sabotajcılarından özgürleşmeye mi ihtiyacınız var?

– İlişkilerinizde kendinizi daha kolay ve rahat ifade etmek ve daha doyumlu, besleyici iş ve sosyal yaşam ilişkileri kurmak mı istiyorsunuz?

– Tansiyon, sindirim, kas ağrıları gibi sorunlarınızın tedavi süreçlerini olumlu etkileyecek kolay ve keyifli bir çözüm mı arıyorsunuz?

– Sigara, kahve gibi bağımlılıklardan özgürleşmeye, kilo vermeye, egzersizden daha fazla fayda sağlamaya mı ihtiyacınız var?

– Geçmiş ve gelecek arasında savrulan zihninizi sakinleştirip iradenizi güçlendirmek ve isteklerinizi hayata geçirmek mi istiyorsunuz?

Eğer bu sorulara yanıtınız “EVET” ise ya da  bilinçli farkındalık (mindfulness) ve meditasyonun buraya tıklayarak görebileceğiniz diğer faydalarına ulaşmak istiyorsanız doğru yerdesiniz… Okumaya devam edin…

Meditasyon 3000 yıldır var olan ve farklı toplum, dil, kültürden insanların uyguladıkları bir pratik. Batı psikoterapisinde – maalesef – son 40 yıldır bir yöntem olarak kullanılan bu binlerce yıllık şifanın zihinsel, bedensel ve ruhsal durumlarımız üzerindeki olumlu etkileri bu süre içinde yapılan sayısız bilimsel araştırma tarafından defalarca ispatlandı.

Swarthmore Koleji Psikoloji Bölümünden Catherine J. Norris ve Daniel Creem, Massachusetts Hastanesi Psikiyatri Bölümünden Reuben Hendler ve Yale Üniversitesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölümünden Hedy Kober’in öncesinde meditasyon deneyimi olmayan kişiler üzerinde yaptıkları araştırma da bunlardan biri… 10 dakika gibi kısa süreli bir farkındalık meditasyonu uygulamasının kişilerin odaklanma kabiliyeti daha ilk pratikten itibaren artış gösterebiliyor.

En sık karşılaşacağınız bilimsel sonuçlardan biri de Harvard Tıp Enstitüsü nörologlarından Sarah Lazar’ın düzenli uygulanan meditasyonun duygu yönetimi, empati, öğrenme ve hafıza, endişe, korku ve stres gibi pek çok konuda da fayda sağladığını gösteren araştırması… Yani meditasyon sadece hayatınızı değiştirmekle kalmıyor, beyninizi de yeniden yapılandırıyor aslında.

Bu basit çözümü kendi kendinize hayat boyu uygulamanızı sağlayacak keyifli ve sertifikalı bir atölye çalışması ile şimdi tanışmak için okumaya devam edin….

Meditasyon, tıpkı hayat gibi deneysel ve deneyimsel bir süreç. Bilinçli farkındalık (mindfulness) ise onun hediyelerinden belki de en güzeli…

Düzenli uygulama ile size yapacağı ruhsal, zihinsel ve fiziksel katkıları bilimsel olarak da ispatlanmış olan bu pratiğin pek çok çeşidi var. Biz bunun en kolay ve pratik uygulamalarından biri olan “nefes farkındalığını” temel alacağız ve bunu ruh-beden bağımızı kuran zihinlerimizi sakinleştirmek için kullanacağız. Süreç içerisinde size daha pratik gelecek farklı uygulamalara da göz atarken bir yandan da bedenimiz ile iletişim kurmayı öğreneceğiz. Çünkü zihnimizi ne kadar aşırı yüklüyorsak maalesef bedenimizi de bir o kadar duymazdan gelir olduk. Ve böylece sizi ruh – zihin ve beden dengesine yeniden kavuşturmayı hedefleyeceğiz. Yepyeni tanışmalar, neşeli sohbetler ve keyifli deneyimler de cabası.

Meditasyon ve bilinçli farkındalığı (mindfulness)  yaşamınıza dâhil etmeniz ve faydalarını hızla görmeniz için belirli aralıklarla 2 keyifli saat paylaşmak için bir araya geleceğiz. “Neyi, nasıl ve neden yaptığınız”ı konuşup deneyimleyeceğimiz bu zamanlar size ihtiyacınız olan 3 şeyi katmak üzere tasarlandı: Bilimsel verilerle desteklenen temel bilgiler, kendi kendinize uygulayabileceğiniz meditasyon ve bilinçli farkındalık pratiklerini ve sabır.

Meditasyon atölyesi aşağıdaki konuların adım adım ilerlediği birbirini takip eden 2 saatlik buluşmalardan oluşur. Elbetteki tüm bilgileri sıkıştırılmış bir halde 2 tam günde aktarmak da mümkün. Ancak burada amaç meditasyonu “bilen” değil, günlük hayatının içerisinde meditasyonu kolaylıkla ve keyifle “uygulayabilen” bireyler olmanızı desteklemektir.

Atölyenin süreci bilgi ve deneyimlerin bedene ve zihne iyi gelecek dozlar şeklinde tasarlanmıştır. Her bir katılımcının süreç boyunca yaşayacağı deneyimleri derinleştirmede veya karşılaşacağı engelleri ortadan kaldırmada destek olacak paylaşımların yanı sıra değineceğimiz başlıca konuları aşağıda bulabilirsiniz:

* Meditasyon ile ilk tanışma; yeni başlayanlar için temel bilgiler ve kolaylaştırıcı yöntemler; yönlendirmeli alıştırmalar
* Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) ile tanışma; günlük hayatta, iş yaşamında, ilişkilerdeki etkileri
* Kontrolü zihnin elinden almanın ve ötesine geçmenin yolları; günlük hayatta bilinçli farkındalık için 3 yöntem
* Kendimize, çevremize ve yaşama bilinçli farkındalığın dört temel niteliği ile yaklaşma
* Sinir sistemimiz ve en yeni üyesi Sosyal Sinir Sistemi
* Stres ve travmanın biyolojisi; bedende tutulan kayıtlar
* Izdıraptan özşefkate varış

Meditasyonun sağlayacağı faydalara ihtiyaç duyan, hayatına yeni bir deneyim katmak isteyen ya da sadece “neymiş bu herkesin bahsettiği” merakındaki HERKES.

Bu sertifikalı atölye çalışması herhangi bir deneyim, mekan ya da ekipman gerektirmemekte. Sadece kendinizi alın ve gelip bu yepyeni, kolay pratikle tanışın.  Katılım için size en yakın tarih ve yerdeki etkinliği ise buradan öğrenebilirsiniz.

Düzenli katılım gösterdiğinizde “Breathing Mind – 8 Haftalık Mindfulness Meditasyonu Katılım Sertifikası”  almaya hak kazanacağınız atölyede ele alacağımız başlıklar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

KATILIM İÇİN FORMU DOLDURUN

MEDİTASYON ATÖLYESİ TANITIM SEMİNERİNE DAVETLİSİNİZ

Formu doldurarak ilettiğinizde gelecek seminerler hakkında bilgilendirmek üzere kaydınız alınacaktır.

KATILIM İÇİN FORMU DOLDURUN