Ben Kimim?

/Ben Kimim?
Ben Kimim?2019-11-20T18:03:57+03:00

Deprecated: wp_make_content_images_responsive ilevi, 5.5.0 sürümünden bu yana kullanımdan kaldırılmıştır. Bunun yerine wp_filter_content_tags() kullanın. in /home/u8516176/public_html/wp-includes/functions.php on line 5383

Profesyonel Koç (coach), sanılanın aksine o bir rehber, mentor, danışman ya da terapist değildir; basit bir tanımla danışanın ilerlemeyi arzu ettiği süreçlerdeki yol arkadaşıdır. Bu yolculukta rolü nedir derseniz işte en temel bir kaçı…

Az konuşur, çok soru sorar… Bu aslında yukarıdaki diğer değerli mesleklerden ayrıldığı temel noktalardan biridir Koçun. Koçluk seansı boyunca danışanın sözlü veya sözsüz ifade ettiği duygu ve düşünceleri güçlü sorularla sadece yansıtır ve böylece danışan tarafında farkındalık, potansiyel ve çözüm yaratımını destekler. Yani eğer karşınızdaki kişi neyi nasıl yapacağınızı söylüyor, yaşadıklarınızın geçmiş sebeplerine iniyor ve deneyim paylaşımı yapıyorsa muhtemelen bir mentor, danışman ya da terapist ile karşı karşıyasınız demektir.

Performansa değil potansiyele odaklanır… Koç sürecin yöneticisi veya belirleyicisi değildir; danışan için oradadır ve onun potansiyeline kendini hariç tutarak hizmet eder. Ne danışan, ne de kendi adına bir performans kaygısı ya da hedefi taşır. O, danışanın çıktığı yolda kalmasını sağlar, engellerin çözümleri kadar kaynaklar ve potansiyeli konusunda da farkındalık kazanmasını destekler ve esnekliğe de açık olarak danışana kendini gerçekleştirmesi için alan açar.

An’da ve oradadır… Ve yoktur da… Koçluk ilişkisi güven, saygı ve kabule dayalıdır. Koç tarafında bu iki kavram şunları ifade eder: Profesyonel Koç, danışanın değerli, yeterli ve kendi cevaplarını barındıran ve kararlarını alabilecek bir birey olduğunun farkındadır. Süreç boyunca Koç, “danışan için” oradadır ve tüm odağı sadece danışanın kendisidir. Görüşmelerin gündemi ne olursa olsun, Koçun duyguları, fikirleri, önerileri ve özellikle de inanç, yorum ve yargıları kapının dışında kalır.

Daha fazlası için tıklayın.

Koçun kendisi dâhil herkes bir koçluk sürecinde olmaya ihtiyaç duyabilir. Bir ev hanımı kadar bir yöneticinin de, bir öğrenci kadar bir ebeveynin de, eşlerden biri kadar çiftin birlikte de çıkmak isteyebileceği bir yolculuktur koçluk. Çünkü kimliklerimiz ne olursa olsun nihayetinde onlar değildir bizi biz yapan, bizler bu yaşamda kendimizi var edebildiğimiz kadar mutluyuz. Ve konumuz ister okul, ister iş, ister aşk, ister para ya da ne isterseniz o olsun amacımız mutluluğumuzdur neticede. İşte onun ve kendini gerçekleştirmek için çıkar herkes bu yola…

Koçluğa ihtiyaç duyup duymadığınızdan emin olmak için daha net sebeplere ihtiyacınız varsa, aşağıdakiler size ne kadar tanıdık geliyor bakabilirsiniz.

 • Ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz mi var?
 • Ataletten harekete geçmenin yolunu mu arıyorsunuz?
 • Karar veremediğiniz o konunun içinde bocalamaktan mı sıkıldınız?
 • Daha iyi olmasına ihtiyaç duyduğunuz bir iş ya da ilişki içinde misiniz?
 • Yaşadığınız bir değişiklik süreci için desteğe mi ihtiyaç duyuyorsunuz?
 • “Neden bu hep benim başıma geliyor?” demeye artık bir son vermek mi istiyorsunuz?
 • Duygu, stres ve/veya zaman kaynaklı zor durumlarda kendinizi daha iyi hissetmeye mi ihtiyacınız var?
 • Zihniniz sürekli olarak geçmişin yargıları ya da geleceğin korkuları ile meşgul ve siz an’da olmanın hafifliğini mi arıyorsunuz?
 • Farkındalığınızı artırarak daha doyumlu bir yaşam sürmek ister misiniz?
 • Yaşamınızdaki olasılıkları artırmak ve bunlar arasından daha iyi seçimler yapar hale gelmek hoşunuza gider mi?
 • Yaşam kalitenizi artırmayı arzuluyor musunuz?
 • Yaşam amacınızı merak ediyor musunuz?

Bu sorulardan herhangi biri ya da birkaçına “EVET” dediyseniz veya çözüme ihtiyaç duyduğunuz farklı süreç ve sorularınız varsa birlikte yapacağımız koçluk ön görüşmemiz için hazırsınız demektir. Birlikte neleri, nasıl gerçekleştirebileceğimizi öğrenmek için tıklayın.

Ben kimim?

2017’de “İki Şehirli Kadın” olarak yeniden tasarladığım hayatım, 1976 yılının Ekim ayında İstanbul’da başladı. 1995 yılında Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nden mezun olmamla beraber hem İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’ne hem de iş yaşamına adım attım.

Yabancı diller ve farklı kültürle etkileşimde ustalaşmak hedefi ile turizm sektöründen yola çıktığım 22 yıllık profesyonel hayatım içerisinde basın, finans, tekstil, reklam ve pazarlama iletişimi konularında, ulusal ve uluslararası arenalarda faaliyet gösteren şirketlerde görevler aldım. Kendi şirketimi yönetme şansına da sahip olduğum dönem haricinde Türk Ekonomi Bankası, Altavia Türkiye, Drive Dentsu, InfoTRON gibi değerli firmalarda müşteri ilişkileri yönetimi, ekip ve süreç yönetimi, stratejik planlama, reklam ve pazarlama iletişimi sorumluluklarını içeren görevler üstlendim. CarrefourSA, Mazda, RedBull, Divan Grup, Demirdöküm/Vaillant, Lykia World, PepsiCo, Nestlé dâhil birçok önemli marka için iletişim stratejileri ve yaratıcı projeler yürüttüğüm süre sonunda sorumluluğum Pazarlama Yöneticiliğine kadar ilerledi.

Ve 2010 yılında yaşadığım bir kırılım beni kişisel gelişim ve farkındalık alanlarına yönlendirdi ve bu başlıklar hızla önceliklerim haline geldi. O yıllarda insan ve hayata dair cevaplara ulaşmak için attığım adımlar ve yıllar içinde birlikte çalıştığım kıymetli hocalarım ve rehberlerimin destek ve yönlendirmeleri ile yaşamım ve kariyerim 2012 itibariyle “insan odaklı” olarak dönüşmeye başladı. Bu süreçte yollarımın kesiştiği Kuraldışı Danışmanlık, Bilgi Üniversitesi ve Sola Unitas gibi değerli eğitim ve danışmanlık kurumlarının yanı sıra  Oğuz Saygın, Doç. Dr. Ufuk Çakmakçı, Kerem Şenoğlu gibi isimlerin bana kattığı bilgi ve deneyimler de en büyük ve geliştirici şanslarım oldu.

“Her birey, kendi değerlerine uygun olarak hayatını her an değiştirebilecek güce sahiptir” gerçeğinden yola çıkarak, ben de hayatımı 2017 yılında yeniden tasarlamayı seçtim. O günden bu yana yıllardır sürdürdüğüm profesyonel koçluğa meditasyon ve Access Bars’ı da ekleyerek Antalya ve İstanbul’da Farkındalık Koçluğu, Meditasyon Atölyeleri ve Access Bars hizmetleri ile değişimi seçenlerin kolaylaştırıcısı olmayı sürdürüyorum. 1998’de, Show Basın bünyesinde hazırlanıp yayımlanan, Voyager Seyahat Dergisi’ndeki gezi yazıları ile başlayan çevirmenlik yolculuğum ise kitap çevirmenliğine kadar evrildi zaman içinde…

Siz de kendi hayatınızı tasarlamak ihtiyacı ve seçimindeyseniz, birlikte çıkacağımız yolu siteyi dolaşarak ya da iletisim@aylinyegin.com adresine yazarak şimdi keşfedebilirsiniz.

FARKINDALIK KOÇLUĞU NEDİR?

ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN
Please check your feed, the data was entered incorrectly.

BF TEMELLİ MEDİTASYON NEDİR?

ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN